Előadásom tárgya egy Verancsics Antalnak tulajdonított szöveg, amelynek egy több helyen hiányos vatikáni kéziratra alapozott kiadása 2002-ben megjelent Bessenyei József: Lettere di principi (Fejedelmi levelek a pápának) című kötetében.
Az emlékirat, amelynek címe: De statu rerum Hungaricarum a morte regis Ludovici secundi usque ad finem anni 1529., II. Lajos halálától az 1529-es év végéig foglalja össze a magyarországi eseményeket. Időközben a vatikáni könyvtár állományából előkerült egy jobb változata a szövegnek, amely alapján a korábbi példány hiányosságai korrigálhatók. Érdekes megfigyelni, hogy bár Bessenyei József Verancsicsnak tulajdonította a szöveget, egyik kézirati változat sem utal az ő szerzőségére, azaz a szöveg anonim.
Az előadás azt járja körül, hogy okkal tartható-e Verancsics Antal a szöveg szerzőjének, vagy esetleg van-e jobb, a körülményeknek jobban megfelelő személy. Továbbá fontos kérdés, hogy mikor és milyen okból keletkezhetett a szöveg, és miért éppen ezeket az éveket foglalja össze. Vajon, ha ezekre a kérdésekre a szöveg belső érvei alapján választ kapunk, az közelebb visz-e ahhoz, hogy ki lehet a szerzője az iratnak?