A konferenciáról

Mi a célunk?

A Fiatalok Konferenciája (FiKon) a 2013-ban indított Fiatal Kutatók Konferenciája jogutódja, amelyet azóta minden év őszén megrendezünk. A konferenciát az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének hallgatói álmodták meg, azóta pedig évente más-más egyetemen, hallgatóinak társszervezésében valósul meg.

Fókuszában a régi magyar irodalmat, vagyis a közép- és kora újkori szövegeket vizsgáló kutatások állnak. A konferenciára elsősorban tehát irodalomtörténeti, de történettudományos, művészettörténeti, illetve kultúratudományos irányultságú előadásokat is várunk, a határtudományok között egyfajta hidat képezve. A FiKon nyitott a különböző tudományos nézőpontok és megközelítések iránt, minden résztvevő számára befogadó teret biztosítva.

A folyamatról

Hogyan dolgozunk?

Jelentkezés

Az előadások címét és 1500–2000 leütésnyi absztraktját a felhívásunkban szereplő email címre, a képzési hely és fok megjelölésével várjuk.

Értékelés

A jelentkezési határidő lejárta után a beküldött absztraktokat gondosan értékeljük, majd értesítjük résztvevőinket, hogy jelentkezésüket a konferencia szakmai követelményei szerint megfelelőnek ítéltük-e.

Tájékoztatás

A részvétellel kapcsolatos legfontosabb információkról folyamatos tájékoztatást küldünk.

Értesítés

A konferencia után minden résztvevőnek lehetőséget kínálunk, hogy prezentációjuk tanulmánnyá szerkesztett változatát a kötetünkben publikálják, egyúttal pedig a tanulmányok benyújtásának határidejét is jelezzük.

Korrektúrakörök

A tanulmányok beérkezése után szerkesztésüket két fordulóban végezzük, amely során a szerzők szövegeiket összesen két korrektúrát követően is visszakapják átnézésre, javítások elvégzésére.

Lektorálás

A két szerkesztői kör utáni lektori körben a lektor egy végleges, teljes körű tartalmai, nyelvtani és stilisztikai ellenőrzést végez.

Tördelés

A szerkesztett tanulmányokat a nyomdába küldjük, és végül a szövegek oldalakra rendezésére, valamint nyomtatására is sor kerül.

Kiadás

A megjelenést követően a tanulmánykötet honlapunkon és a Reciti kiadó oldalán is elérhető lesz.

További kérdésed van?

Olvasd el a leggyakrabban felmerülő kérdésekre adott válaszainkat!

Üzenj nekünk emailben!

Bármilyen kérdés vagy kérés esetén bátran vedd fel velünk a kapcsolatot emailben.

Inkább Facebookon írnál?

A Facebook-oldalunkon szintén a rendelkezésedre állunk, nyugodtan üzenj!

Csapatunk

Jelenlegi szervezőink

Béla Bálint, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője

Béla Bálint

2024-től

PhD-hallgató az SZTE-BTK Irodalom- és Kultúratudományi Iskolájának Régi magyar irodalom és kultúra programján. Kutatási területe Hermányi Dienes József munkássága és az anekdotikus irodalmi hagyomány.

Hajdu Ildikó, ELTE, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) a Fiatalok Konferenciája (FiKon) előadója és szervezője, szerkesztője

Hajdu Ildikó

2023-tól

PhD-hallgató az ELTE Irodalomtudományi Doktori Iskolájának magyar barokk programján. Disszertációjában Gyöngyösi István költészetével foglalkozik a jezsuita retorikaoktatás és poétikai praxis viszonylatában.

Horváth Margaréta, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője 2023-tól.

Horváth Margaréta

2023-tól

A PTE Irodalom- és Kultúratudományi Iskolájának doktorandusza. Az alap- és a mesterszakos dolgozatát Balassi Bálint és Rimay János Istenes Énekeinek rendezetlen kiadásairól írta; jelenleg pedig már a teljes szöveganyaggal, a különböző kiadások szövegváltozataival és azok legfontosabb forrásaival foglalkozik.

Kovács Annamária, ELTE, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) előadója és szervezője, szerkesztője

Kovács Annamária

2020-tól

Az ELTE Irodalomtudományi Doktori Iskolájának hallgatója. Kutatási területe a 13–14. századi magyarországi prédikációirodalom. Disszertációjának témája a prédikációkban megjelenő Mária-reprezentációk és a szentbeszédekben megjelenő teológiai tudásközvetítés.

Majoros Viktória a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője

Majoros Viktória

2024-től

PhD-hallgató az SZTE-BTK Irodalom- és Kultúratudományi Iskolájának Régi magyar irodalom és kultúra programján. Disszertációjában Gyöngyösi István költészetével foglalkozik, elsősorban a Csalárd Cupidóval, annak textológiáját, illetve motívumait kutatja.

Csapatunk

Korábbi tagok

Bartók Zsófia, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Bartók Zsófia Ágnes

2013–2015

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Reneszánsz Doktori Programjának hallgatójaként FKK- (Mű & Szerző, 2011) és FiKon-kötetek (VERS, 2014; kultúrjav., 2015) szerkesztője volt. Emellett egy-egy kötetben szerzőként is szerepel (Mű & Szerző, 2011; VERS, 2014), egy kötetről pedig recenziót készített (Helikon, 2011, 237–239).

Gesztelyi Hermina, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Gesztelyi Hermina

2015

A Debreceni Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskola Magyar irodalom és kultúra alprogramjának doktorandusza. Fő érdeklődési területe a 17-18. századi irodalom- és művelődéstörténet, ezen belül a női műveltség különböző lehetőségei. Disszertációjának címe: Textusok és textilek – Az erényes nő műveltsége a 17–18. században.

Görög Dániel, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Görög Dániel

2013–2016

2013-ban diplomázott Reneszánsz tanulmányok MA szakon. 2014 és 2016 között Európai és magyar reneszánsz irodalom szakon doktorandusz volt. 2013 és 2016 között négy alkalommal volt a FiKon társszervezője. Jelenleg az OSZK-ban dolgozik.

Maróthy Szilvia, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Maróthy Szilvia

2013–2017

Mesterszakos és doktori tanulmányait az ELTE BTK-n folytatta, 2013-as indulásától 2017-ig a FIKon események szervezője, kötetek szerkesztője. Doktori disszertációja a 17. századi magyar nyelvű verseskötetekkel, valamint számítógépes filológiával foglalkozik (fokozatszerzés éve 2020). A kutatás mellett a tudománykommunikáció és -szervezés is szívügye. 2018 és 2022 között a BTK Irodalomtudományi Intézet fiatal kutatója, emellett számos kutatási projektben részt vett. Jelenleg szabadúszó kutató és a L'Harmattan Open Access könyves platform főszerkesztője.

Molnár Annamária, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Molnár Annamária

2018–2020

A SZTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskolájának Olasz irodalom alprogram ösztöndíjas hallgatója volt. Jelenleg az MTA-BTK Lendület Humanista Kánonok és Identitások Kutatócsoport tudományos munkatársa. Kutatásai központi témája Giovanni Boccaccio De mulieribus claris című műve.

Posta Anna, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Posta Anna

2015

2015-ben volt a FiKon szervezője, a Debreceni Egyetem Irodalom- és Kultúratudományok Doktori Iskolájának másodéves doktori hallgatójaként. Doktori értekezése a 16. századi magyarországi protestáns neolatin bibliai költészetről (sacra poesis) szól. Emellett az Új Nemzeti Kiválóság Program doktori ösztöndíjasaként a Debreceni Református Kollégium 16-17. századi professzorainak latin nyelvű alkalmi költeményeivel is foglalkozik.

Keresztény Júlia, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Rédey-Keresztény Júlia

2021–2022

Az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola Magyar és európai reneszánsz programjának doktorandusza. Kutatásában egy Pozsonyban is dolgozó flamand humanista könyveinek felkutatásával, olvasmánylistájával, margináliáival foglalkozik. 2019 óta az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár régi könyves könyvtárosa.

Szatmári Áron, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Szatmári Áron

2017

A 2017-es pécsi FiKon idején a PTE Irodalomtudományi Doktori Iskola hallgatója volt, most a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz osztályának tudományos segédmunkatársa és a Verso folyóirat szerkesztője. A Kerényi Károly Szakkollégium tagjaként és a Pécsen tartott Fiatal Kutatók Konferenciája egykori szervezőjeként mindig fontos volt számára a FiKon, amely egyszerre önszerveződő és „régi magyaros”. (A képet Kiss Tibor Noé készítette.)

Szűcs Kata, Molnár Annamária, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Szűcs Kata

2019–2020

Szegeden, Egerben, Pécsett, de Lisszabonban és Ravennában is folytatott egyetemi tanulmányokat. PhD-képzését a SZTE Irodalomtudományi Doktori Iskolájának Régi magyar irodalom alprogramjában végezte. Kultusztörténeti kutatásában a kora újkori vallásos irodalomban megjelenő két szent, Árpád-házi és Portugáliai Szent Erzsébet alakját vizsgálta.

Virág Csilla, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Virág Csilla

2017–2021

A HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos segédmunkatársaként a SMALLST ERC projekt kutatóasszisztense, az ELTE TDI doktorvárományosa. Kutatási területe a kora újkori angol kultúr- és társadalomtörténet, különös tekintettel a szórakoztatók, előadók, zenészek helyi társadalomban betöltött szerepére. 2017 és 2021 között volt a Fikon szervezője, az ELTE mesterszakos, majd doktori hallgatójaként.

Vitkai Nóra, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Vitkai Nóra

2020–2024

A Debreceni Egyetem magyar nyelv és irodalom mesterszakán, valamint filozófia minor szakirányán végzett. Kutatásában haragelméletekkel és 17. századi prédikációkkal foglalkozott. Bölcsészettudományi képzését követően tanulmányait a dániai Erhvervsakademi SydVest multimedia design és web development szakán folytatta, irodalom- és kultúratudományos érdeklődése azonban mindennapjaiban változatlanul jelen van.

Vrabély Márk, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Vrabély Márk

2017–2021

Az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola A magyar és európai reneszánsz programjának doktorandusz hallgatója, valamint az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár régi könyves könyvtárosa. Érdeklődése középpontjában a 15–16. századi magyar és latin egyházi irodalom áll, ezen belül eddigi kutatásai során a legtöbbet a középkor végi magyar kódexekkel, ezek exemplumaival, illetve a korabeli ferences rend- és könyvtörténettel foglalkozott.

Zsupos Norbert, a Fiatalok Konferenciája (FiKon) szervezője és szerkesztője

Zsupos Norbert

2022

2017-ben fejezte be a magyar képzést, 2022-ben pedig a filozófia képzést a Pécsi Tudományegyetemen. Kutatási területe közé először Bodor Ádám prózája, illetve a kisebbségi irodalom történeti-retorikai vizsgálata tartozott. A magyar képzéssel párhuzamosan kezdett el foglalkozni behatóbban filozófiával, a kutatási területe a 17. századi újkori racionalista filozófia, elsősorban Spinoza politikafilozófiája, továbbá a 20. századi francia filozófia, ezen belül Gilles Deleuze és Alain Badiou gondolkodása.